Drzwi otwierane na zewnątrz czy do środka?
Budując dom mamy możliwość wyboru pomiędzy drzwiami otwieranymi na zewnątrz lub do środka. Jakie są cechy każdego z tych rozwiązań i o czym pamiętać przy wyborze jednego z nich ?
Drzwi zewnętrzne
Najbardziej reprezentatywne, wybierane z największą uwagą – to oczywiście drzwi wejściowe. Niezależnie od tego, czy będą one otwierane na zewnątrz czy do środka, warto umieścić nad nimi zadaszenie lub zdecydować się na ganek. Jeżeli drzwi mają otwierać się w kierunku bramy, ogrodu lub ulicy, należy wybudować podest o odpowiednich gabarytach. Dla drzwi wejściowych skierowanych do środka konieczny jest przestronny przedsionek. Przyjmuje się jednak, że w przypadku głównych drzwi lepszym wyborem są te otwierane na zewnątrz domu. Stanowią bardziej szczelną ochronę chociażby dzięki temu, że dociskane są przez siły wiatru. Drzwi zewnętrzne otwierane do środka w przypadku połączenia gwałtownych opadów deszczu z porywistym wiatrem mogą przepuścić pewną ilość wody do wnętrza domu. Zatem czy drzwi wejściowe otwierane do środka to dobry wybór? Jest to odradzane, dlatego o ile miejsce przed domem na to pozwala, postaw na drzwi otwierane na zewnątrz.
Jakie drzwi do mniejszych pomieszczeń?
Ze względu na małą ilość przestrzeni w pomieszczeniach takich jak kuchnia, łazienka, kotłownia, a także w wąskich korytarzach i przejściach, warto wybrać dla nich drzwi otwierane na zewnątrz. Jeśli ilość miejsca jest szczególnie ograniczona, to jeszcze lepszym rozwiązaniem będą drzwi łamane lub przesuwne. Nie powinniśmy przejmować się mniejszą szczelnością takich modeli również w przypadku łazienki – takie rozwiązanie jest nawet bardziej zalecane dla polepszenia cyrkulacji powietrza. Do kuchni możemy wybrać drzwi wahadłowe, czyli złożone z dwóch skrzydeł otwieranych w jednym momencie. Z kolei w kotłowni zaleca się montaż drzwi ognioodpornych.
Drzwi na zewnątrz czy do środka – kwestie bezpieczeństwa
W przypadku niektórych pomieszczeń drzwi otwierane do środka są odradzane, a nawet zabronione. Sytuacja ta dotyczy głównie łazienki, kotłowni oraz wyjścia ewakuacyjnego.
Jak wiadomo w łazience lub toalecie może dojść do zasłabnięcia, omdlenia lub poślizgnięcia się. Przyczyn jest wiele: śliska podłoga, zbyt wysoka temperatura lub gaz ulatniający się z piecyka. Drzwi do łazienki otwierane do środka znacznie utrudniłyby lub nawet uniemożliwiłyby dostanie się do wewnątrz. Dlatego takie rozwiązanie jest prawnie zabronione. W przypadku drzwi do kotłowni lub drzwi ewakuacyjnych również musimy zastosować drzwi otwierane na zewnątrz. Nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego niestosując się do wymogów budowalnych, możemy napotkać spore problemy. Przykładowo kominiarz może nie podpisać dokumentów koniecznych do odebrania domu, w którym drzwi do kotłowni otwierane są do środka. Pamiętajmy zatem o odpowiednim otwieraniu drzwi w wymienionych pomieszczeniach.
Jakie wymiary należy zachować?
Żeby korzystanie z drzwi było wygodne oraz dostosowane do norm budowlanych, należy trzymać się zalecanych wymiarów skrzydeł. Dla wymiarów liczonych w świetle ościeżnicy musi być to przynajmniej 90 centymetrów szerokości i 200 centymetrów długości dla drzwi zewnętrznych. Do modeli otwieranych do środka wysokość pozostaje taka sama, jednak szerokość może wynosić 80 centymetrów.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami!
Salony firmowe MartDom
Słomniki, ul. Kościuszki 60
Tel. 660 905 085
biuro@martdom.pl
Siercza 260
Tel. 881 585 565
siercza@martdom.pl