Wymiary drzwi wewnętrznych z ościeżnicą regulowaną
Standardowe wymiary drzwi wewnętrznych to 70, 80 i 90, choć zdarzają się również drzwi 60 i 100. Czy tym jednym zdaniem wyczerpaliśmy temat? Zdecydowanie nie! Podane wartości to jedynie uśrednione szerokości światła przejścia w drzwiach, które niewiele nam mówią. Kluczowy jest całkowity wymiar drzwi wraz z niezbędnym luzem montażowym. To on wskazuje, na jaką wysokości i szerokość przygotować otwory do montażu. Jest to ważne, ponieważ nieprawidłowe wymiary otworów mogą prowadzić do niedokładnego dopasowania drzwi lub męczących przeróbek.
Standardowe wymiary drzwi wewnętrznych to 70, 80 i 90, choć zdarzają się również drzwi 60 i 100. Czy tym jednym zdaniem wyczerpaliśmy temat? Zdecydowanie nie! Podane wartości to jedynie uśrednione szerokości światła przejścia w drzwiach, które niewiele nam mówią. Kluczowy jest całkowity wymiar drzwi wraz z niezbędnym luzem montażowym. To on wskazuje, na jaką wysokości i szerokość przygotować otwory do montażu. Jest to ważne, ponieważ nieprawidłowe wymiary otworów mogą prowadzić do niedokładnego dopasowania drzwi lub męczących przeróbek.
Poniżej znajdziesz cenne wskazówki, dzięki którym dowiesz się, jakie są standardowe wymiary drzwi wewnętrznych, a tym samym dobrze przygotujesz się na ich montaż.
Od czego zależą wymiary drzwi wewnętrznych?
Drzwi drzwiom nierówne. Co to dla nas oznacza? Otóż między poszczególnymi wariantami drzwi wewnętrznych wymagane do montażu wymiary otworów mogą się różnić. Przykładowo: dla typowych drzwi wewnętrznych 80 wymiary otworów pod drzwi przesuwne wewnętrzne będą inne niż wymiary otworów pod standardowe drzwi rozwierne.
Duże znaczenie ma także producent, na którego się zdecydowaliśmy. Choć różnice w wymaganej wysokości i szerokości otworu montażowego między drzwiami od różnych producentów są zazwyczaj niewielkie, to właśnie one mogą być powodem, dla którego drzwi nie zmieszczą się w przygotowany otwór.
Wymiary drzwi wewnętrznych z ościeżnicą regulowaną
Drzwi wewnętrzne z ościeżnicą regulowaną są niemal standardem, dlatego skupimy się właśnie na nich. Ten rodzaj drzwi wyróżnia się opaskami obejmującymi ścianę po obu stronach muru, dlatego jednym z podstawowych parametrów do zmierzenia na budowie jest grubość ściany. Ościeżnica regulowana skonstruowana jest tak, aby bez problemu dopasować się do niemal każdego obwodu muru, zaczynając od około 7,5 cm w górę. Ściany w naszym domu nie muszą być zatem przygotowywane na jedną, konkretną grubość. Muszą natomiast być wyrównane w pionie, aby po montażu nie powstały szczeliny między ścianą a ościeżnicą.
Inaczej jest w przypadku wysokości i szerokości drzwi wewnętrznych. Otwór montażowy musi być przygotowany na określony wymiar, który zależy od rodzaju drzwi. Różnica w standardowej wysokości drzwi wewnętrznych oraz szerokości drzwi wewnętrznych między wersją przylgową, bezprzylgową i rewersyjną wynosi około 5 cm. Jak zatem przygotować się na montaż poszczególnych drzwi? Sprawdź poniżej.
Wymiary drzwi wewnętrznych z ościeżnicą przylgową
Drzwi wewnętrzne z ościeżnicą regulowaną przylgową to najczęściej spotykana wersja drzwi rozwiernych, głównie ze względu na korzystną cenę. Więcej na ich temat znajdziesz tutaj:
Przyjrzymy się wymaganym wymiarom.
Wysokość drzwi wewnętrznych
Standardowa wysokość drzwi wewnętrznych przylgowych z uwzględnieniem luzu montażowego wynosi średnio 206 cm (od gotowej podłogi).
UWAGA: u niektórych producentów wysokość drzwi pokojowych może się nieznacznie różnić.
Szerokość drzwi wewnętrznych
Standardowa szerokość takich drzwi wraz z luzem montażowym wynosi około 88 cm (dla drzwi „80”; analogicznie dla drzwi „70” będzie to 78 cm, a dla drzwi „90” 98 cm).
UWAGA: Podobnie jak w przypadku wysokości drzwi u niektórych producentów szerokość drzwi wewnętrznych może być jednak inna.
Otwór drzwi wewnętrzne
Dla większości drzwi przylgowych wystarczający będzie zatem otwór montażowy o wymiarach 207 cm na wysokość (od gotowej podłogi) oraz 89 cm na szerokość.
Wymiary drzwi wewnętrznych z ościeżnicą bezprzylgową
Drzwi wewnętrzne z ościeżnicą regulowaną bezprzylgową wyróżniają się wysoką estetyką. Wszystko za sprawą licowania się skrzydła z ościeżnicą. Po więcej informacji ponownie odsyłamy do naszego artykułu:
Gładka, jednolita płaszczyzna jest coraz bardziej pożądana, dlatego sprawdźmy jak przygotować się na montaż drzwi bezprzylgowych. Wymagana przez większość producentów wysokość otworu montażowego wynosi od 206 cm do 208 cm (od gotowej podłogi), natomiast wymagana szerokość wynosi od 88 cm do 91,5 cm. Jak widać różnica jest dość znacząca, dlatego najlepiej dostosować otwór do wymogów wybranej marki drzwi. Jeśli nie jest to możliwe, warto od początku procesu zakupowego uwzględnić tylko tych producentów, których drzwi bez problemu zmieszczą się w otwory montażowe.
Wymiary drzwi wewnętrznych z ościeżnicą rewersyjną
Drzwi wewnętrzne z ościeżnicą regulowaną rewersyjną wyglądem przypominają drzwi bezprzylgowe. W ich przypadku również otrzymujemy wysoki poziom estetyki za sprawą zlicowania. Jaka jest zatem różnica między nimi? Sprawdź w artykule:
Przechodzą do sedna, wymagana przez większość producentów wysokość otworu montażowego wynosi od 208 cm do 210,5 cm (od gotowej podłogi), natomiast wymagana szerokość wynosi od 91 cm do 93,5 cm. Jak w przypadku drzwi bezprzylgowych, różnica między poszczególnymi producentami jest istotna. Dlatego sugerujemy zastosować to samo rozwiązanie, aby uniknąć przerabiania otworu montażowego.
Tabela wymiarów drzwi wewnętrznych
Drzwi wewnętrzne dostępne są w standardowych wymiarach – to fakt. Mitem jest natomiast występowanie takiego samego standardu u wszystkich producentów i we wszystkich wersjach drzwi. Choć różnica wysokości i szerokości między nimi nie jest bardzo duża, to może ostatecznie wpłynąć na konieczność dodatkowych prac budowlanych lub zmianę decyzji zakupowej. Aby ułatwić Wam wybór i przygotowanie się do montażu drzwi wewnętrznych, zebraliśmy w jednym miejscu wymiary otworów montażowych dla drzwi z ościeżnicą regulowaną z uwzględnieniem najpopularniejszych producentów.
W tabeli podano jaki otwór pod drzwi 80 należy przygotować.
Wymiary zostały podane dla drzwi wewnętrznych 80. Dlaczego? Tak zwane drzwi 80 są najczęściej stosowanym rozwiązaniem. Aby ułatwić przygotowanie miejsca montażu, w tabeli zgromadziliśmy szerokość i wysokość drzwi z uwzględnieniem luzu montażowego na pianę. To gotowy przepis na prawidłowe przygotowanie otworów w ścianie.
Otwory pod drzwi wewnętrzne o innych wymiarach
Nie każdy dom lub mieszkanie stworzone jest zgodnie z uniwersalnymi, standardowymi rozwiązaniami. I oczywiście nie jest to żaden błąd czy budowlana pomyłka. Różnorodność może wynikać zarówno z indywidualnych wymagań, jak i ograniczeń technicznych. Dobrym tego przykładem są drzwi z kuchni do spiżarni. Często mają mniejszy wymiar niż drzwi 80 z prostego powodu – oszczędności miejsca i lepszego zagospodarowania przestrzennego kuchni.
Wiesz już, jak przygotować otwór pod drzwi 80 bezprzylgowe, przylgowe, czy rewersyjne. Teraz podpowiadamy, jak przygotować otwór pod drzwi 70 z ościeżnicą regulowaną oraz otwór pod drzwi 60 z ościeżnicą regulowaną.
Do tematu najlepiej podejść, wykorzystując tabelę wymiarów dla drzwi 80 z poprzedniego akapitu. Przy ustalaniu odpowiedniej szerokości otworu kluczowa będzie różnica między naszymi, a standardowymi drzwiami 80. Dla rozjaśnienia zagadnienia posłużymy się przykładem.
Otwór pod drzwi 70 z ościeżnicą regulowaną
Załóżmy, że do Swojego domu kupujesz drzwi 70 marki Erkado w wersji przylgowej. Wiemy, że różnica między drzwiami 80 a 70 wynosi 10 cm. I właśnie ta wartość jest dla nas kluczowa. Teraz wystarczy odczytać z tabeli szerokość otworu dla drzwi Erkado w wersji przylgowej [88,8 cm] i odjąć od niej 10 cm, co daje nam 78,8 cm.
Otwór pod drzwi 60 z ościeżnicą regulowaną
Ponownie załóżmy, że do Swojego domu kupujesz drzwi marki Erkado w wersji przylgowej, ale tym razem o szerokości 60. Różnica między drzwiami 80 wskazanymi w tabeli, a naszymi drzwiami 60, wynosi 20 cm. I właśnie tę wartość musimy odjąć od wskazanej w tabeli szerokości otworu dla drzwi Erkado w wersji przylgowej [88,8 cm], co daje nam 68,8 cm.
Nietypowa wysokość drzwi wewnętrznych
Chcesz optycznie powiększyć przestrzeń? A może wymienić drzwi w starym, dość niskim mieszkaniu? Jeśli padło choć jedno “TAK”, mamy rozwiązanie.
W pierwszym przypadku proponujemy wyższe niż standardowo drzwi wewnętrzne. Niektórzy producenci stworzyli modele, które osiągają aż 230 cm wysokości. Ten imponujący wymiar przekłada się na równie imponujące wykończenie wnętrza.
Z drugiej strony dla osób szukających drzwi niższych niż standardowo, proponujemy drzwi wewnętrzne ze skrótem. Skrót ten wykonany jest w trakcie produkcji. Dzięki temu nie musimy samodzielnie podcinać drzwi, aby zamontować je w niestandardowym otworze.
Temat związany z wymiarami drzwi wewnętrznych jest bardzo rozbudowany. Jeśli nie udało Ci się znaleźć wszystkich odpowiedzi na dręczące Cię pytania, skontaktuj się z nami. Nasi doradcy udzielą wszelkich informacji i pomogą rozwiać wątpliwości. Pomogą też dobrać odpowiednie drzwi wewnętrzne, a nasi monterzy zainstalują je w Twoim domu – Sklepy MartDom w Słomnikach i Sierczy
~Klaudia
Chcesz zamówić drzwi wewnętrzne?
Skontaktuj się z nami!
Salony firmowe MartDom
Słomniki, ul. Kościuszki 60
Tel. 660 905 085
slomniki@martdom.pl
Siercza 260
Tel. 881 585 565
siercza@martdom.pl