
5 błędów przy montażu podłogi laminowanej

Montaż paneli laminowanych to łatwizna – pomyślała większość, dopóki nie napotkała problemu ze skrzypiącą podłogą lub wybrzuszonymi panelami. Te sytuacje wynikają często z kilku błędów popełnionych podczas ich instalacji. Jak układać panele laminowane, aby uniknąć przykrych niespodzianek? Nie dopuścicie do tych 5 sytuacji.
Montaż paneli laminowanych to łatwizna – pomyślała większość, dopóki nie napotkała problemu ze skrzypiącą podłogą lub wybrzuszonymi panelami. Te sytuacje wynikają często z kilku błędów popełnionych podczas ich instalacji. Jak układać panele laminowane, aby uniknąć przykrych niespodzianek? Nie dopuścicie do tych 5 sytuacji.
Brak aklimatyzacji paneli laminowanych
Pierwszy błąd, to układanie paneli laminowanych zaraz po ich zakupie. Panele muszą przebywać w pomieszczeniu, w którym będą montowane, przez minimum 48 godzin. Dlaczego?
Panele laminowane są produktem drewnopochodnym, a różnice temperatur i wilgotności mogą spowodować ich rozszerzanie lub kurczenie. To natomiast prowadzi do późniejszego odkształcenia podłogi. Aby tego uniknąć, musimy dać panelom czas na aklimatyzację i dostosowanie się do warunków panujących w danym pomieszczeniu.
Nieprzygotowanie podłoża przed montażem
Prace wykończeniowe zawsze wiążą się z mniejszym lub większym bałaganem. Wszyscy wiemy to doskonale, jednak nie każdy zwraca uwagę na pozbycie się kurzu i brudu przed rozpoczęciem kolejnych etapów prac. A jest to szczególnie ważne w przypadku montażu paneli laminowanych. Dlaczego?
Nierówność posadzki spowodowana pozostałościami tynku lub innych materiałów budowlanych może doprowadzić do uginania się paneli, zniszczenia zamków oraz do skrzypienia podłogi. Nie inaczej jest w przypadku nierówności, które wynikają z miejscowych wybrzuszeń wylewki lub jej ubytków.
Przed przystąpieniem do montażu paneli laminowanych skontroluj stan wylewki. Użyj poziomicy, aby sprawdzić, czy posadzka jest równa. Jeśli nie, zastosuj masę wyrównującą lub zeszlifuj nierówności. A jeśli posadzka ma pozostałości materiałów budowlanych, usuń je i odkurz podłoże. To zapobiegnie późniejszym problemom.
Niewłaściwa wilgotność wylewki i temperatura w pomieszczeniu
Wiemy już, że panele laminowane mogą rozszerzać się i kurczyć pod wpływem zmian temperatury lub wilgotności. Jeżeli temperatura w pomieszczeniu jest zbyt niska, a wilgotność wylewki nie mieści w się normach producenta, podłoga w późniejszym czasie może ulec deformacjom, takim jak rozejście się lub nachodzenie na siebie. Dlaczego?
Wyobraźmy sobie sytuację, w której podczas montażu pomieszczenie jest nieogrzewane. Temperatura jest w tamtym momencie bardzo niska i nie mieści się w normach określonych przez producenta. Po jakimś czasie włączamy ogrzewanie na stałe, dzięki czemu temperatura znacznie się podnosi i następuje duża różnica między tą, a wcześniejszą wartością na termometrze. Panele nie są na tę zmianę obojętne i zaczynają się kurczyć, przez co powstają między nimi szczeliny.
Aby tego uniknąć, doprowadź wilgotność i utrzymuj temperaturę w zakresie wymaganym przez producenta zakupionych paneli.
Brak lub źle dobrany podkład
Podstawowym i obowiązkowym dodatkiem w montażu bezklejowym jest podkład do paneli laminowanych. Stosujemy go pod panele, aby zapewnić im ochronę przed wilgocią, a także poprawić ich parametry użytkowe.
Czym dokładnie jest podkład? Jaki podkład pod panele laminowane wybrać? O tym dowiesz tutaj: jaki podkład pod panele laminowane?
Jeśli szukasz dedykowanego podkładu do podłóg Quick Step, zajrzyj tutaj: podkład pod panele laminowane quick step
Co więcej, mata ochronna na podłogi laminowane musi być dobrany między innymi pod system ogrzewania. Jeśli masz ogrzewanie podłogowe, wybierz podkład do niego przeznaczony. Zwróć uwagę na jego grubość oraz na wartość oporu cieplnego. Dlaczego?
Zbyt gruby podkład “zahamuje” proces dostarczania ciepła do paneli, przez co ogrzewanie podłogowe będzie nieefektywne. Jaka grubość podkładu pod panele laminowane jest odpowiednia przy tym systemie ogrzewania? W przypadku tak zwanej podłogówki, podkład powinien mieć około 2 mm grubości.
Nie zapominajmy o oporze cieplnym, który również wpływa na wydajność ogrzewania podłogowego. Tutaj wyznajemy zasadę – im niższa wartość oporu cieplnego tym lepiej przewodzone będzie ciepło.
Zbyt mała dylatacja lub jej brak
Wszyscy producenci paneli laminowanych są zgodni – dylatacja musi być. Dylatacja, czyli przerwa między ścianą a podłogą lub przerwa w przejściu między różnymi pomieszczeniami. Dlaczego?
Wszystko ponownie wywodzi się od zdolności laminatu do kurczenia się i rozszerzania pod wpływem zmian temperatury i wilgotności. Panele, jako produkt drewnopochodny “pracują”. Jeśli nie zapewnimy im odpowiedniego miejsca na tę “pracę”, mogą się wybrzuszać i nachodzić na siebie lub napierać na ściany, powodując zniszczenia. Ile powinna wynosić dylatacja? Najczęściej zaleca się przerwę wynoszącą od 8 do 10 mm. Dokładniejsze wytyczne znajdziesz w wymogach producenta zakupionych przez siebie paneli.
Kiedy dokładnie wymagana jest dylatacja? Co z gwarancją przy jej braku? Wszystkiego dowiesz się tutaj: Podkład pod panele, listwy, dylatacja, czyli niezbędne dodatki paneli laminowanych
Ogólne zasady to nie wszystko
Ogólne zasady montażu paneli laminowanych to nie wszystko. Są jeszcze pomieszczenia i sytuacje, w których do gry wkraczają dodatkowe zasady montażowe. Najlepszym tego przykładem jest gorący temat paneli laminowanych w kuchni.
Czy panele laminowane nadają się do kuchni? Czy meble kuchenne mogą stać na panelach laminowanych? Czy układać panele laminowane pod szafkami w kuchni? Odpowiedź na te pytania znajdziesz tutaj: Panele podłogowe w kuchni
Panele laminowane z montażem w MartDom
Nie musisz znać się na wszystkich zasadach montażu. Nie musisz również wykonywać go samodzielnie – od tego masz nas. Wybierz z nami panele wpisujące się w Twoje potrzeby, a ich instalację powierz naszym doświadczonym monterom. O wycenę paneli z montażem zapytaj naszych doradców – przejdź już teraz do zakładki, w której znajdziesz wszystkie dostępne formy kontaktu: kontakt
Podpowiadamy, że działamy w Krakowie i okolicach, a nasze salony z ekspozycją podłóg znajdziesz w Słomnikach oraz Wieliczce (Sierczy). Zapraszamy!
– Klaudia
Chcesz zamówić panele laminowane?
Skontaktuj się z nami!
Salony firmowe MartDom
Słomniki, ul. Kościuszki 60
Tel. 660 905 085
slomniki@martdom.pl
Siercza 260
Tel. 881 585 565
siercza@martdom.pl